Admin

Our Staff

Administration

Ryan Schubart, Principal
Dr. Dana Cho, Assistant Principal

Andrew Filipowicz, Assistant Principal
Angelita Isom, Assistant Principal
Todd Sherman, Assistant Principal
Robin Hoffman, Instructional Specialist
Lisa Long, School Improvement Specialist
Amy Pratt, Interim Student Activities Coordinator

Office Associates

Tchernavian Campbell, Office Manager
Kimberly Corbin, Office Associate
Shelley Cooper, Office Associate
Lizette Driscoll, Attendance
Terri Weaver, Data Tech
Jen Worthley, Bookkeeper

Clinic

Karen Ware, Nurse
Beth Ford, Clinic Assistant


Business Education

Jason Copeland
Jennifer Gilson
Christine Maloney
Cindy Miller
Amy Pratt


Family and Consumer Sciences

Sharlane Colton
Teresa Harrington
Michelle Northrup
Amy Pratt
Betsabe Sayers
Elizabeth Young

Fine Arts

Cameron Baker, Band 
Carl Copon, Music-Vocal
Reed Matthews, Music-Instrumental
Laura Peters, Art
Robin Petersen, Drama
Jennifer Rodriguez, Art


Health and Physical Education

Ross Benzel
Connie Drago
Jeff Hudson
Mario Hurdle
Kerri Land
Debi Strausbaugh


Language Arts

Chantel Crayle
Angie Evans
Anne Faircloth
Dr. Carrie Gantt
Kevin Gomoll
Pamela Henry
Dr. Stephanie Iaquinto
Abbie McGee
Betsy Morris
Macy Pniewski
Kathy Sarosdy
Linda Schwartz
Julia Schwenke
Kim Shakallis
Amy Stone
Kelly Turner
Tina Wallace
Kathy Welch

Mathematics

Susan Bailey
Sunni Burns
Karyn Denny
Diana Ferebee
Alexandra Funsch
Christie Galligan
Anne Jennings
Lynn Leccese
Kari McFarland
Gracia Milo
Michael O'Hara
Keirsten Rodriguez
Maricela Rubin
Rebecca Smith
Sara Walker
John Yager

School Counseling

Bowen Beacham, School Counselor
David Bunting, School Counselor
Juliana Caruso, School Counselor
Allison Dobson, School Counselor
Veronica Ellis, School Counseling Office Associate
Amy Knight, School Counselor
Kelsey Seibert, School Counseling Director
Kimberly Whitfield, School Counselor

Science

Melanie Baja
Michael Benzel
Kathy Brasington
Christopher Freeman
Christopher Henry
Kristan Honaker
Amee Johnson
Jennifer McGregor
Deborah Posta
Anita Ridge
Matthew Robbins
Mark Shaw
Jessica Stauffer
Erik Tonnesen

Social Studies

Ana Badolato
Andrea Blaschum
Jeffrey Christman
Carrie Coffee
Taryn Darling
Christopher Dewitt
Matthew Gutt
Jennifer Hamilton
Scott Hoffman
Claudia Holt
Ashley Kurpiel
Benjamin Morrow
Brian Neas
Craig Powers
Thalia Serino
John Swanson
Katelyn Taliaferro
Steven Zanetti

Special Education

Alexandra Ascencio, Teacher Assistant
Winthrop Bailey-Cannon, Teacher Assistant
Shannon Blanco
Matt Clark
Kayla DeJesus, Teacher Assistant
Jennifer DuPont
Kimberly Eckert
Tiffany Ferebee, Teacher Assistant
Michael Ferguson, Teacher Assistant
Norm Hassell
Nancy Hertzog. Teacher Assistant
St. Clair Jones
Kathleen Lambert
Shandora Lindsay, Teacher Assistant
Frank Lipoli, Teacher Assistant
Alisse Owens, Teacher Assistant
Meredyth Parker
Keira Peoples
Greg Polhemus
Joseph Ripa, Teacher Assistant
Sherri Roberts, Teacher Assistant
Andrew Turner
Janice Watson, Teacher Assistant
Amanda Willoughby
Lacey Zelinski

Specialists

Jim Fox, Technology Support Technician
Laura Howell, Instructional Technology Specialist
Rich Kinsey, Instructional Technology Specialist
Teresa Manco, Library Media Assistant
Sonja Morrison, English Second Language
Jaime Mosquera, Gifted Resource Specialist
Creedence Spreder, Library Media Specialist
Katie Staples, Library Media Specialist

Technology Education

Tommy DeAtley
Thomas Dulaney
Randy Rivers

World Languages

Hope Caraballo, French
Soraya Delachica, Spanish
Stephanie Kinzel, Spanish
Thirzia Lopez, Spanish
Mary McMurran, French
Alfreda Pohrivchak, Russian
Rachel Pritchett, German
Kelli San Souci, Spanish
Alyssa Shank, Spanish
John White, Latin